top of page
Εικόνα συγγραφέαChristos Davos

Top 10: Οι 10 μεγαλύτερες νίκες στα προκριματικά του Ευρωπαϊκου πρωταθλήματος

Η Γαλλία συνέτριψε με 14-0 το Γιβραλτάρ για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και η cybetNews θυμάται τις μεγαλύτερες νίκες σε εύρος των εθνικών ομάδων, στην ιστορία των προκριματικών διοργανώσεων.

10. Το 1982 η Αγγλία φιλοξένησε το Λουξεμβούργο και το 9-0 ήταν ένα σκορ το οποίο θα έμενε στην ιστορία ως ένα από τα μεγαλύτερα σκορ. Μάλιστα στις 19 Οκτωβρίου του 1960 η Αγγλία είχε επικρατήσει με το ίδιο σκορ εκτός έδρας της ίδιας χώρας.

9. Το 1990 η Ισπανία είχε φιλοξενήσει την Αλβανία. Συγκεκριμένα, στις 19 Δεκεμβρίου η Ισπανία είχε πετύχει νίκη με 9-0 επί των Αλβανών για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» η Ισπανία έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και στο ημίχρονο κέρδιζε με 4-0.

8. Στις 31 Μαρτίου του 1999 η Ισπανία αντιμετώπισε το Σαν Μαρίνο για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και πανηγύρισε ακόμα μία νίκη με 9-0, στο ημίχρονο προηγούνταν και αυτή τη φορά με 4-0.

7. Λίγες μέρες νωρίτερα η Ισπανία είχε επικρατήσει με 9-0 της Αυστρίας για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξάγονταν το 2000. Ο Ραούλ ήταν από τους μεγάλους πρωταγωνιστές, καθώς από τα εννέα τέρματα της ομάδας του κατάφερε να σκοράρει τέσσερις φορές.

6. Ωστόσο, το ίδιο σκορ σημειώθηκε και αρκετά πρόσφατα. Το 2019 η Ρωσία επικράτησε του Σαν Μαρίνο με 9-0 για την δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Τα τέρματα πέτυχαν οι Τσεβόλι στο 25’ (αυτογκόλ). Με πέναλτι του Τζιούμπα στο 31’ γράφτηκε το 2-0, ενώ ο Κουντριάσοφ στο 36’ και ο Άντον Μίραντσουκ στο 41’ έδωσαν «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στην ομάδα τους.

Με τους Τζιούμπα και Σμολόφ να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο και να είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές, οι Ρώσοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους,  Ο επιθετικός της Ζενίτ σημείωσε τρία γκολ σε 15 λεπτά (73’-88’) και έφτασε τα 4 συνολικά στο ματς, ενώ ο φορ της Λοκομοτίβ Μόσχας πρόσθεσε δύο ακόμα (77’, 83’).

5. Στην πέμπτη θέση βρίσκεται η Γαλλία η οποία το 1995 είχε επικρατήσει με 10-0 του Αζερμπαϊτζάν. Συγκεκριμένα, οι «Τρικολόρ» στις 11 Σεπτεμβρίου του 1995 είχαν πετύχει μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία των εθνικών ομάδων, καθώς έφτασαν σε μία αναμέτρηση να πετύχουν 10 τέρματα.

4. Μία θέση υψηλότερα βρίσκεται η Ολλανδία. Συγκεκριμένα, οι «Οράνιε» το 2011 επικράτησαν με 11-0 του Σαν Μαρίνο. Η Ολλανδία πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της, μάλιστα τίποτα δεν έδειχνε πως το σκορ θα έφτανε σε αυτά τα επίπεδα, καθώς στο πρώτο μέρος οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με 3-0. Έτσι, στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν οκτώ τέρματα!

3. Μία θέση υψηλότερα είναι η Ισπανία, η οποία το 1983 είχε επικρατήσει της Μάλτα με 12-1. Αυτή είναι η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία των Ισπανών, οι οποίοι έχουν πετύχει τις περισσότερες νίκες με τις μεγαλύτερες διαφορές τερμάτων.

2. Μέχρι πρότινος η μεγαλύτερη νίκη ανήκε στην Γερμανία και αυτό γιατί το 2006 επικράτησε με σκορ 13-0 επί του Σαν Μαρίνο. Οι Γερμανοί είχαν βρεθεί εκτός έδρας και αφού στο πρώτο ημίχρονο προηγούνταν ήδη με 6-0, δεν θέλησαν να σταματήσουν και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα να πετύχουν 13 τέρματα!

1. Ωστόσο, η Γαλλία έσπασε αυτό το ρεκόρ, καθώς στην αναμέτρηση του Σαββάτου απέναντι στο Γιβραλτάρ αφού πέτυχαν στο πρώτο ημίχρονο επτά τέρματα, είδαν πως και το Γιβραλτάρ έμεινε με 10 παίκτες και θέλησαν να σπάσουν το ρεκόρ των Γερμανών. Έτσι συνέχισαν με αμείωτο ρυθμό και το τελικό 14-0 τους φέρνει στην κορυφή με την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία τους, αλλά και στην ιστορία των προκριματικών του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.